Trudno jest określić najpopularniejsze książki w historii (nie biorąc pod uwagę Biblii). Jeśli w dzisiejszych czasach, mamy wystarczająco dużo danych o tymile razy sprzedano daną książkę, to o wydawnictwach, które ukazały się kilka wieków, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często nie ma zbyt wielu informacji. Ponadto bardzo trudno jest policzyć na przykład zbiory powieści lub opowiadań, które są podzielone na kilka książek. W szczególności Tolkien przyznał, że „Władca Pierścieni” nie jest trylogią, ale ze względu na objętość musiał wydać ją właśnie w takiej formie.
Jednak gdy mówimy o najlepszych bestsellerach, kwestia ta nie ma tak naprawdę zasadniczego znaczenia, ponieważ fakt, że wydawnictwo jest jednym z najpopularniejszych wśród czytelników w Ukrainie i na świecie, bez wątpienia sprawia, że zasługuje na uwagę. Dzisiaj porozmawiamy o klasycznych i współczesnych, zagranicznych i ukraińskich bestsellerach, które koniecznie trzeba przeczytać, jeśli chcesz zrozumieć ogólne dziedzictwo literackie i dowiedzieć się, co czytają Ukraińcy dzisiaj.
Światowe bestsellery
Zacznijmy więc od światowych bestsellerów, abyście mogli zabłysnąć swoją wiedzą, gdy rozmowa zbiega na temat książek, które sprzedały się w największym nakładzie:
- „Cytatnik przywódcy Mao Tse-tunga”. Od 740 mln do 5 mld egzemplarzy.
- Zbiór aforyzmów Mao otrzymał masowe wsparcie państwowe, dlatego trudno oszacować jego nakład. Właśnie z tego powodu wielu nie umieszcza go na podobnych listach, ale fakt pozostaje faktem.
- Słownik Xinhua. 567 mln egzemplarzy. Pierwszy ilustrowany słownik dialektu mandaryńskiego, popularny w Chinach od 1953 roku.
- Seria „Harry Potter”. Ponad 500 mln egzemplarzy. Książki J. K. Rowling stały się fenomenem, a fascynująca ostatnia część pobiła rekordy sprzedaży (ponad 10 mln egzemplarzy tylko w pierwszym dniu).
- „Mały Książę”. Co najmniej 150 mln egzemplarzy. Ciekawostką jest fakt, że książka ta została przetłumaczona na największą liczbę języków – 382. Jest to rekord wśród dzieł literackich (w szczególności niereligijnych).
- „Władca Pierścieni”. Ponad 100 mln egzemplarzy. Epos Tolkiena zyskał nową popularność po premierze trylogii filmowej. Jednak ponownie można dyskutować, czy trzy książki można liczyć osobno (dotyczy to również Harry'ego Pottera).
- „I nie pozostał ani jeden” – około 100 mln egzemplarzy. Najpopularniejsza powieść kryminalna Agaty Christie.
- „Kod Leonarda da Vinci” – około 60 mln egzemplarzy. Intrygujący i wciągający thriller Dana Browna utrzymywał się na liście bestsellerów The New York Times przez 136 tygodni.
- Książka kulinarna Betty Crocker. 60 mln egzemplarzy. Wyjątkowy wynik dla publikacji tego gatunku. Całe pokolenia kucharzy wychowały się na tej książce!
Wszystkie pozostałe książki znacznie odbiegają od tych wyników, dlatego można stwierdzić, że przed Państwem znajduje się bezsprzecznie 8 bestsellerowych książek (lub zbiorów książek) na świecie.
Najpopularniejsze książki autorów ukraińskich
Ciekawe jest również śledzenie rosnącej popularności ukraińskiej literatury wśród rodzimych czytelników. Rok 2024 stał się przełomowy dla rynku literackiego Ukrainy, dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę na książki, które sprzedały się w największym nakładzie i mają najwięcej rekomendacji wśród czytelników właśnie w tym okresie.
Bestsellery w Ukrainie w 2024 roku
Liderem sprzedaży została książka „Widzę, że ciekawi cię ciemność” Ilariona Pawljuka (wydawnictwo „Wydavnytstvo Staroho Leva”, tłumaczenie Wiktorii Stach). Cieszyła się dużym popytem zarówno w kijowskich księgarniach, jak i na ogólnokrajowych platformach.
Wśród innych popularnych publikacji znalazły się:
- „Drabina” Jewgienii Kuzniecowej (wydawnictwo „Vydavnytstvo Staroho Leva”);
- „Nowe ciemne wieki. Kolonia” Maxa Kidruka (wydawnictwo „Borodaty Tamarin”);
- „Tańce z kościami” Andrija Siemiankowa (wydawnictwo „Vikola”).
Według danych UIK, oprócz prozy artystycznej czytelnicy aktywnie interesowali się poezją, literaturą popularnonaukową i publicystyką.
W księgarniach internetowych prym wiodło sześć książek:
- „Brama Europy. Historia Ukrainy od wojen scyfickich do niepodległości” Sergiusza Plochii;
- „Dorosłe dzieci emocjonalnie niedojrzałych rodziców” Lindsay K. Gibson;
- „Esencializm. Sztuka ustalania priorytetów” Grega McKeona;
- „Idź tam, gdzie strasznie. A będziesz miał to, o czym marzysz” Jima Lovelessa;
- „Krew i popiół: Wojna dwóch królowych” Jennifer L. Armentraut;
Jeśli chodzi o literaturę poznawczą dla dzieci, to w dużych księgarniach internetowych popularne są dzieła autorów ukraińskich. Największą sprzedaż osiągnęła poznawcza książka „Maluchy o sprawach intymnych” Julii Jarmolenko (wydawnictwo „Talent”). Popularnością cieszyła się również książka „Toreadorzy z Waszukówki” Wsiewołod Nestaika (wydawnictwo „A-BA-BA-GA-LA-MA-GA”).
Bestsellery w Ukrainie w 2025 roku: współczesne trendy
W ubiegłym roku najpopularniejszą książką w Ukrainie stała się fascynująca książka „Idź tam, gdzie straszne. A będziesz miał to, o czym marzysz” Jima Lowlessa. Znajdowała się ona na czele list przebojów sprzedaży w 11 obwodach kraju.
Na drugim miejscu pod względem popularności ponownie znalazła się książka „Widzę, że interesuje cię ciemność” Ilariona Pawluka, a trzecie miejsce zajęła „Siedem mężczyzn Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid.
Jeśli chodzi o pozostałą część listy najlepszych książek pod względem sprzedaży, wygląda ona następująco. Zacznijmy od dzieł literackich:
- Sofia Andruchowicz – „Katananhe” (Komubook).
- Oksana Zabujko – „Najdłuższa podróż” („Komora”).
- Siergiej Żadan – „Arabeski” (Meridian Czernowitz).
- Maria Matios – „Słodka Darusia” („A-BA-BA-GA-LA-MA-GA”).
- Artem Cech – „Pieśń otwartej drogi” (Meridian Czernowitz).
Coraz większą popularność obecnie zyskuje współczesna poezja ukraińska. W 2024 roku czytelnicy zwrócili uwagę na:
- Lina Kostenko – „Scyfskaja Odyseja” („A-BA-BA-GA-LA-MA-GA”).
- Siergiej Żadan – „Wszystkie wiersze (1993–2023)” (Meridian Czernowitz).
- Kateryna Kalytko – „Na zawsze delikatni” („Wydawnictwo Starego Lwa”).
- Galyna Kruk – „Staje się i nie przestaje” („A-BA-BA-GA-LA-MA-GA”).
- Iryna Tsilik – „Cienki lód” (Meridian Czernowitz).
Jeśli chodzi o zagraniczną literaturę tłumaczoną, którą czytają obecnie Ukraińcy, w modzie są następujące wydawnictwa:
- Kate Atkinson – „Życie za życie” („Nasz format”).
- Virginia Woolf – „Orlando” („Kolejna strona”).
- Collin Hoover – „Jeśli kochasz, odejdź” („Vivat”).
- Georgi Gospodinov – „Czasoprzestrzeń” („Czarne owce adult”).
- Dante Alighieri – „Boska komedia” (Astrolabium”).
Książki te odzwierciedlają współczesny proces literacki w Ukrainie. Są one aktywnie omawiane przez krytyków, pojawiają się na listach nagród, rekomendacjach krytyków, stają się częścią dyskursu kulturowego.
Mamy nadzieję, że te rankingi pomogą Państwu wybrać coś dobrego do czytania dziś wieczorem. Prosimy wspierać literaturę ukraińską i cieszyć się dziełami rodzimych autorów!